LEKCJA W STRAŻY POŻARNEJ

W dniu 8 października uczniowie klasy III brali udział w zajęciach edukacyjnych w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej w Białymstoku. Najpierw poznali pojazdy i wyposażenie, którym dysponują strażacy i zwiedzili pomieszczenia w remizie. Potem, w specjalnie przygotowanej sali "Ognik", poznali zasady bezpiecznego zachowania się w sytuacji zagrożenia pożarem. Dowiedzieli się, jak należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń,  jak ustrzec się od zatrucia tlenkiem węgla (czadem), do jakich zagrożeń może doprowadzić niewłaściwe użytkowanie sprzętu domowego oraz jak powinna przebiegać ewakuacja z miejsca objętego pożarem. Dzieci zobaczyły jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, jak nagrzewają się drzwi, za którymi powstał pożar.  Uczyły się jak skutecznie wezwać służby ratownicze czy udzielić pierwszej pomocy . To był naprawdę fajny dzień pełen wrażeń.

Czytaj więcej: LEKCJA W STRAŻY POŻARNEJ

Liderzy przyszłości

„Liderzy przyszłości „w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego

4 października 2018 r uczniowie klasy VIII i IIIg wzięli udział w panelu „Liderzy Przyszłości”, który odbył się w ramach Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Młodzież naszej szkoły do gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej otrzymała zaproszenie z Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Byliśmy najmłodszymi uczestnikami tego wydarzenia.

„Liderzy przyszłości” to spotkania młodzieży szkół średnich i studentów z praktykami biznesu, artystami, sportowcami lub z tymi, którzy osiągnęli sukces. Goście zaproszeni podzieli się wiedzą, w jaki sposób połączenie pasji i determinacji przerodzić można we własną, odnoszącą sukcesy działalność.

Mieliśmy możliwość poznać drogę do sukcesu sportowego Wojtka Nowickiego – mistrza Europy 2018 w rzucie młotem, Jakuba Kozłowskiego – paraolimpijczyka, medalistę IWAS World Games, Irlandia 2018 oraz Jagody Tomaszewskiej i Patrycji Gryko (łucznictwo konne). Na scenie pojawili się także tancerze z formacji tanecznej Kadryl wraz z trenerami Gracjanem Konstantynowiczem i Justyną Cichosz, którzy opowiedzieli jak założyli swój biznes taneczny oraz białostocka projektantka mody Barbara Piekut.

Zafascynował nas bloger finansowy Michał Szafrański, który przekazał kilka istotnych wskazówek jak osiągnąć sukces. Zwrócił uwagę, że studia niekoniecznie muszą być drogą do sukcesu. Osiągnięcie imponujących wyników wymaga wielu wyrzeczeń. Kontakty z innymi ludźmi są bardzo pomocne i trzeba się ciągle rozwijać. Nauka nie jest celem samym w sobie, to środek – mówił do zebranych. – Studia nie są receptą na sukces, zwłaszcza, gdy studiujemy kierunek, którego nie czujemy. Pamiętajcie, że kiedy wy będziecie studiować, ktoś inny w tym czasie będzie zdobywał doświadczenie. Nie namawiał oczywiście do rezygnowania ze studiowania, ale przemyślenia – przecież można studiować i pracować równolegle. Dał też młodym ludziom kilka przydatnych rad. Po pierwsze by nauczyli się języka angielskiego i to biegle, po drugie by poszerzali swoje horyzonty, po trzecie by zaczęli pracować najwcześniej jak się da, kolejne by nie przedłużali studiów (chyba że zamierzają poświęcić się nauce) i po piąte by pielęgnowali znajomości. Na koniec powiedział by zapamiętali, że im wcześniej nauczą się wielu rzeczy, tym lepiej.

Przerwy między poszczególnymi wystąpieniami wypełniał białostocki artysta Michał „Cira” Ciruk.

Lekcja francuskiego.

8 września klasa VI i IIIg miała dwie nauczycielki na lekcji francuskiego. Drugą była Madame Laura z Paryża qui ne parle pas polonais (która nie mówi po polsku), a wiec uczniowie nie mieli innego wyjścia jak parler francais (mówić po francusku). Dobrze im szło. Madame Szumowska była z nich zadowolona (tres contente).

Dzień Języków Obcych (2)

Dziś – 28 września, w naszej szkole tradycyjnie już obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Tym razem pod hasłem: Języki i sport. Klasy młodsze wykonały piękne prace o tematyce sportowej, które można było oglądać w holu. Miały też zajęcia językowo-sportowe z panią Anią i panem Pawłem.

Klasy starsze dały popis umiejętności kulinarnych. Smakołyki z różnych krajów kusiły i wabiły. Chyba nikomu nie udało się uniknąć przejedzenia. Każda klasa też przygotowała i przedstawiła występ o tematyce jezykowo-sportowej. Był więc taniec nowoczesny w wykonaniu klasy IV, łapanie sera – Va, gimnastyka – Vb, koszykówka – VI, chirliderki – VIIa, moda sportowa – VIIb, karate – VIII i noszenie żon – kl. IIIg. Wszyscy włożyli dużo starania i serca w swoje występy.

Było wesoło, smacznie, sportowo i językowo. Thank you. Merci. Gracias. Danke. Spasiba.

Czytaj więcej: Dzień Języków Obcych (2)